fbpx

Polacy inwestują głównie w edukację dzieci i młodzieży, podczas gdy demografia jest dla nas tak nieubłagana i na 100 młodych ludzi przypada 112 seniorów, a w dodatku zmierzamy ku malejącym trendom młodych – jak wynika z danych GUS. Zatem starzejące się społeczeństwo to nie tylko wyzwanie dla rynku pracy ale i prowadzenia naszych biznesów.

Wniosek dla mnie nasuwa się jeden – powinniśmy się uczyć. Nasza edukacja powinna być rozumiana jako otwartość na nowe, zakopywanie nawyków i rozwój osobisty oraz biznesu. W latach 50-tych populację mają stanowić głównie 40-46 latkowie. Oznaczać to może fakt, że emeryturą, nas dorosłych urodzonych w latach 60, 70-tych jest właśnie Edukacja. To właśnie dzięki niej mamy szansę się zabezpieczyć, rozwijać siebie i zabezpieczyć finanse.

Z drugiej strony wiem, że na mniejszą chęć do edukacji może mieć wpływ doświadczenie, jakie wynieśliśmy ze szkoły, od bliskich, otoczenia. Nasze nawyki i brak powodzenia, sprawiają że my dorośli po prostu boimy się uczyć. Nie zdajemy sobie sprawy, że wpływ na krytykę jaką przyjmowaliśmy w tradycyjnej edukacji miał duże znaczenie, nakierowanie na to co nam nie wychodzi. Ta przeszłość chowa się w naszej części mózgu gadziego, która to uwielbia czuć się bezpiecznie. Taki system działał, kiedy o wiedzę było trudno. Dzisiaj warto, abyśmy nauczyli się odróżniać tego co ważne, od tego co nie jest już na ten czas przydatne. Ewoluowało nasz ciało, ewoluował zatem nasz mózg, a co za tym idzie style oraz chęć nauki. W 2040 roku być może szybciej, ludzie będą musieli radzić sobie w cyberprzestrzeni, może się też okazać że zawody jakie wykonujemy przejmie częściowo sztuczna inteligencja. Człowiek na pewno musi uczyć się przez całe życie, dla ulepszania zdolności. By przetrwać wymagana jest elastyczność umysłowa, na szczęście wiemy jak ją osiągać, oraz potężne rezerwy inteligencji emocjonalnej, co oznacza oduczanie się rzeczy, nauki tego co nieznane.

Aby zmieniać się trzeba umieć odpowiedzieć sobie na pytanie Kim jestem? Same algorytmy, które nas obserwują, takie jak big data są dużo szybsze od nas samych. Dzięki stałemu rozwojowi, edukacji, poznaniu technik skutecznej nauki, szybciej mamy szansę się edukować.

Przez ostatnie miesiące i lata odkryłam, że pragnienie komfortu jest największą Iluzją  naszych czasów, a ZMIANA jest częścią ludzkiego doświadczenia i warto ten stan zaakceptować. Akceptacja to przyjęcie, że dany stan ma miejsce. Zacznij wybierać system edukacyjny wspierający rozwój, zacznij uczyć się nowych rzeczy, z zobaczysz jak Twój mózg zareaguje!

Ja w podróż w nieznane zabieram szybką walizkę na kółkach, a Ty?