fbpx

 

Lider nieustannie stoi w obliczu wyzwań. Realizacja wyznaczonych i stawianie wciąż nowych celów wymagają czasu i zaangażowania. Tych nieustannie brakuje, a w konsekwencji lider zaczyna budować karierę kosztem życia prywatnego. Z pomocą w poszukiwaniu kompromisu przychodzi efektywność. Poznaj przydatne metody i ćwiczenia, dzięki którym staniesz się efektywnym liderem!

Efektywność – co to jest? Lider powinien być efektywny i to już wiesz ze wstępu. W tym akapicie wyjaśnię Ci dlaczego efektywny lider odnosi sukcesy i co to jest efektywność? Ja nazywam ją przede wszystkim narzędziem, które pozwala pracować wydajnie. W ten sposób masz możliwość osiągania celów przy stosunkowo małym wysiłku i w krótkim czasie. Efektywność pozwala na sprawne zarządzanie czasem, zadaniami i ludźmi w taki sposób, aby osiągnąć postawione cele. Nie tylko swoje własne, ale również organizacji. Oznacza to, że efektywność jest sposobem realizowania celów i osiągania sukcesu. Drugie imię lidera to właśnie sukces! Jednak na drodze do jego osiągnięcia stoi właśnie nieefektywność, która może mieć różne przejawy. Czasem jest to natłok zadań oraz brak priorytetów, a innym razem nieumiejętność planowania. Jeśli Ty jako lider chcesz osiągnąć work life balance, musisz postawić na efektywność! Jak być efektywnym liderem? Efektywny lider powinien umieć łączyć kompetencje miękkie i twarde.

Opanowanie wyłącznie jednego rodzaju z nich dziś już nie wystarczy. Wykluczają to elementy modelu VUCA obecnego we współczesnych organizacjach. Zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność to wszystko to, z czym musi się mierzyć współczesny lider. Przedstawię Ci metody, ćwiczenia i nawyki, które pozwolą Ci się stać efektywnym liderem! Istnieją naprawdę proste sposoby na zwiększenie efektywności lidera. Małe kroki potrafią przynieść pożądane rezultaty. Wystarczy zmiana nawyków lub włączenie ich do codziennej rutyny. Oto wybrane przeze mnie metody:

  • Power nap

To drzemka, w której moc nie tylko jest w tytule, ale zagości również w Twoim życiu! Wystarczy kilka minut drzemki w ciągu dnia, żeby zwiększyć efektywność. To szybki zastrzyk energii oraz motywacji do działania.

  • Jakościowe przerwyPrzerwy w pracy są konieczne i o tym wiesz już nie od dzisiaj. Jednak ważne jest to, aby ten czas poświęcić na jakościowy odpoczynek. Najlepszym sposobem na to jest kontakt z naturą. Wystarczy krótki spacer w pobliskim parku czy lesie. Jakościowa przerwa jest dobra zarówno dla ciała, jak i ducha.
  • Akceptacja stresu

Stres jest nieodłącznym elementem życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Nie walcz z nim! Zaakceptuj jego obecność. Oto 5 kroków, które Ci w tym pomogą:

  1. Uświadom sobie, że fizjologiczna oraz emocjonalna reakcja na stres to coś zupełnie naturalnego. Nie uciekaj od lęku.
  2. Odnotuj, co się z Tobą dzieje. Szybsze bicie serca? Pocenie się? Mętlik w głowie? Chęć ucieczki?
  3. Przypomnij sobie sytuację, w której był stres, ale pojawiło się też z Twojej strony działanie (mimo stresu).
  4. Podejmij decyzję, jakie działania krok po kroku chcesz podjąć w tej sytuacji stresowej. Pomyśl o swojej Kotwicy, czyli czymś co pomaga Tobie w drodze do celu -może to być wizualizacja miejsca w którym chcesz być, czy po prostu jakiś przedmiot, jakaś rzecz Tobie bliska.
  5. Podejmij działanie – działanie odwraca uwagę od stresu!

Kiedy po raz pierwszy spróbujesz, ta metodyka może Ci się wydawać skomplikowana. Analizując wszystkie te punkty, powinieneś pamiętać, że stresem MOŻNA zarządzać.

  • Poczucie wdzięcznościRola lidera to nie tylko dbanie o przyszłość pełną sukcesów, ale dzisiaj ojest nią dbanie o biznes, siebie i ludzi TERAZ. Spojrzenie na już osiągnięte sukcesy wzmocni Cię zatem wewnętrznie. Nauczy Cię również doceniać dotychczasowe sukcesy i przypomni o Twoich mocnych stronach. Tego potrzebuje każdy przedsiębiorca, każdy człowiek.
  • Harmonogram dnia

Powinien uwzględniać nie tylko spis zadań, godzin, ale również listę           priorytetów, ważnych zadań i rozpraszaczy. Umiejętność ich rozpoznawania jest kluczowa dla poprawy efektywności! Możesz sporządzić listę (np. w 3 punktach napisać, co powinieneś przestać robić). 3 kroki do wzmocnienia efektywności lidera Cieszę się, że dotrwałeś ze mną do ostatniej części mojego wpisu. Pragnę się w niej podzielić moim ulubionym ćwiczeniem zatytułowanym – Odkryj swoje priorytety. Dlaczego wierzę w jego skuteczność? Łączy w sobie elementy miękkie i twarde zarządzania, czyli oznacza kompleksowe podejście, którego jestem zwolenniczką.

KROK 1

Narysuj koło, podziel je na 8 części. Opisz je następująco: rodzina i przyjaciele, zdrowie i forma fizyczna, praca, pieniądze, związek miłosny, rozwój osobisty, otoczenie fizyczne (czyli to, co posiadasz), zabawa i rekreacja. Określ, jak bardzo czujesz się spełniony w każdej z tych sfer, stosując skalę od 1 do 10, gdzie 1 oznacza „wcale” a 10 – „w pełni”.

KROK 2

Przyjrzyj się wypełnionemu kołu i zaznacz tę sferę życia, która jest dla ciebie obecnie najważniejsza. Trudny wybór? Skorzystaj z poniższych pytań: – Która sfera najbardziej przyciąga teraz twoją uwagę? – W której z nich najbardziej tęsknisz za zmianą lub rozwojem? – Jeśli martwiłeś się czymś ostatnio, to czym? – Z którą sferą związane było Twoje zmartwienie?

KROK 3

Określ pięć kluczowych potrzeb, które odczuwasz w zaznaczonej sferze życia, i uszereguj je od najważniejszej do najmniej ważnej. Zdecyduj i zapisz, co jest twoim priorytetem. Pomyśl, jak zmieniłoby się  twoje życie, gdybyś zaczął działać. Co by ci to dało? Jak byś się poczuł? Im bardziej żywa będzie Twoja wizja i kontakt z własnymi potrzebami, tym będziesz miał więcej energii, aby zacząć je realizować!   Masz pytania i chcesz wiedzieć więcej na temat efektywności? Skontaktuj się ze mną!