fbpx

Fazy zmian

Skuteczny Menedżer powinien mieć świadomość zmian i etapów, w jakich znajduje się jego pracownik, gdyż pozwala mu to na działanie poprzez małe kroki do celu. Pozwala przejść ścianę mentalną, przed którą czujesz, że nie dasz rady.

W biznesie, jak i w życiu obserwujemy 4 kluczowe etapy zmian.

  1. Faza zaprzeczenia – faza, kiedy pracownik nie widzi potrzeby zmian. Towarzyszy zmęczeniu, zaniepokojeniu, irytacji. Przychodzi jednak czas, w którym warto dopuścić do siebie fakt, że problem istnieje i podjąć działania, porozmawiać z pracownikiem – inaczej problem nigdy nie zostanie rozwiązany.
  2. Faza oporu – Organizm widzi, ale broni się. Zmiana wiąże się z dyskomfortem, bo robimy coś czego nie lubimy. Mózg nie wie, co się dzieje, zatem z niechęcią podejmuje się nowych rzeczy – nie chce zmiany.
  3. Faza eksperymentowania – polega na działaniu, robieniu „swojego”, odraczaniu podsumowania efektów. W tej fazie potrzebna jest zgoda na porażkę, a także na kreatywność
  4. Faza wdrażania – wypracowanie nawyku. Potrzeba kilkadziesiąt eksperymentów, „jak ci się nie chce to właśnie to rób”. Podczas transformacji mamy do czynienia z aktywnym przywództwem i pracą. Ta faza w dzisiejszych czasach wymaga obserwacji i nieustannej adaptacji w zależności od potrzeb.

Po przejściu tych czterech etapów zmian możesz znaleźć się w fazie wygody. Jednak nie rozsiadaj się w niej na długo. Buduj nowe rzeczy, rozmawiaj z pracownikiem.

Nawyk odwagi

W momencie, w którym widzisz efekt, to czujesz pewność siebie oraz swoich działań, a Twoje zaangażowanie staje się nawykiem. Powstaje jednak pytanie, jak zacząć, w jaki sposób zbudować w sobie nawyk odwagi?

Odwaga to działanie pomimo lęku. Pewnie teraz zastanawiacie się, jak pokonać taki lęk przed zmianą u pracowników… albo w jaki sposób nauczyć pracowników, aby otwarcie mówili o swoich obawach, aby nad nimi pracować?

Konferencja

Wszystkiego dowiecie się już 29.06.2021 o godz. 9:00 na konferencji pt.

HR SUMMER MEETING- Dobrostan pracowników, jako kluczowy element strategii HR

Tematami webinaru, którego prelegentką mam zaszczyt być, są:

  • Zarządzanie rozwojem pracowników w zmiennym otoczeniu – jak budować zaangażowanie poszczególnych członków zespołu? Jak zainspirować ich do pracy nad sobą?
  • Budowanie nawyku odwagi – jakie konkretne narzędzia wdrożyć, aby nauczyć pracowników otwarcie mówić o swoich obawach? Jak szybko pokonać lęk pracowników przed zmianą?

 

Nie może Cię zabraknąć. Kliknij i zapisz się bezpłatnie już dziś!

https://www.hrsummermeeting.pl/#wezudzial