fbpx

Mam wrażenie, że cytat Daniela Golemana, mówiący o tym, że sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz od umiejętności kierowania emocjami, nabiera w dzisiejszych czasach nowego znaczenia. Zatem, jaką postawę dzisiaj powinien wybrać dzisiejszy Lider?

Dla przypomnienia – Lider, to ktoś za kim podążają inni. My Liderzy musimy wiedzieć, jaką mamy siłę oddziaływania na innych z dwóch ważnych względów: kierunek rozwoju firmy i rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa naszych pracowników, bliskich, aby nikomu nie zrobić krzywdy. To ogromna odpowiedzialność. Taką drogę wybraliśmy będąc rodzicami, szefami, właścicielami firm. To nie oznacza, iż mamy nie rozmawiać o emocjach. My nawet musimy je nazywać. Jednak warto, aby emocje nie miały nas w tym trudnym momencie dla wszystkich, a ważne abyśmy to my mieli Te Emocje, to mentalne działanie w biznesie, wesprze nas w zdolności adaptacji lub zrozumienia, podczas zmieniających się okoliczności. Strata czegokolwiek na nasz mózg dwukrotnie silniej niż korzyść.

Poniżej przedstawiam diagram 8 emocji ludzkich, 5 z nich przedstawia przetrwanie – lęk, złość, wstręt, wstyd i smutek, to emocje na poziomie ucieczki, naszego gadziego mózgu. To one sprawiają, ze unikamy nowych rzeczy. Wybierzmy zatem zaufanie i miłość do siebie i innych. Dzisiaj to ważne, aby poza wrażliwością wobec siebie, być otwartym na emocje innych, w zmianie jakiej doświadczamy.

To właśnie przez emocje i nasz mental mamy najwięcej problemów, zatem tutaj należy szukać źródła zmiany. To właśnie one mają wpływ na to jak funkcjonuje nasze ciało, jak funkcjonują nasze motywacje do działania, relacje, zdolność do podejmowania decyzji, czy świadomie dokonujemy wyborów. Warto zacząć zatem od udoskonalania inteligencji emocjonalnej. Moim zdaniem to kompetencja XXI wieku. Dlaczego? Otóż dlatego min, ze niepokój może tak zdominować twój umysł, że nie będziesz w stanie normalnie funkcjonować.

Zdecydowałam , że wybieram emocje miłości i zaufania. A TY?

Emocje człowieka